Hızlı Arama Yapın
Arşiv

Final maçını bilgisayardan takip etti

personadministanbul access_time1 hafta önce

Okçuluk Dünya Kupası klasik yayda altın madalya alan Mete Gazoz’un babası Metin Gazoz, oğlunun final maçını bilgisayardan izledi. Ordu 19 Eylül ...

Arşiv

İki Türkiye rekoru ve 37 madalya

personadminizmir access_time1 hafta önce

Türkiye Yüzme Federasyonunun (TYF) 2018-2019 faaliyet programında yer alan ve Zafer Atamer adına düzenlenen TYF-Uluslararası Masterlar Yaz Yüzme Şampi ...

Arşiv

Milli yüzücülerimizden tarihi başarı!

personadminizmir access_time2 hafta önce

Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’nda millilerimizden, 4×100 metre karışık bayrak yarışında bronz madalya… Avrupa Gençler Yüzme Şampiy ...

Futbolcunun kültür kodları

Her ülkenin kendi toplumun yapısına ve kültürüne uygun geçerli bir yaşam şekli vardır. Zaten bu farklılıklar aynı zamanda dünyanın en önemli zenginliğidir.

Yaşam içindeki bu ‘kültür farklılığı futbola “ekol” dediğimiz kendine ait olan, kültüre uygun oyun karakterini ortaya çıkarmaktadır.

Bunların hepsi; ‘küresel’ oyun olan, futbolun bütününü bozmadan ve bu farklılıkları sahaya yansıtma becerisi futbolcuların üzerindeki sorumluluklardır.

Futbolcunun antrenörden ayrı bir rol modeli olma özelliği antrenörlere göre daha büyük bir kesime hitap etmektedir.

Antrenörün eleştirel algılanması fazlasıyla ‘bilgi’ ile gerçekleşir, futbolcuya bakış ise duygusallık ve beklentilerin büyüklüğü ile oluşan ve çok fazla bilgiye gerek duyulmayan bir bakış açısı ile algılanır.

Takım taraftarlarının yaşamı içindeki mutluluktan aldıkları payın büyüklüğü, taraftarın tutkusuyla beraber, futbolcunun ayakların bağlıdır. İyi oynamak, gol atmak, gol yedirmemek, galip gelmek, şampiyon olmak bunların uygulayıcısı olan futbolcuların sorumlulukları ve misyonları başarıyla beraber çok büyüktür.

Tabi ki futbolcuların bu yükü, yani sorumluluk ve misyonu taşıyacak yapıda olması gerekir.

Tüm bunların geldiği nokta; futbolcunun mesleki uygulamalarının kalıcılığı ve bunun uzun süreli olmasını sağlayacağı iç donanımlarının zenginliği ile bunu kullana bilme becerisidir.

‘Küresel’ oyun olan futbolun ana figürlerinden biri olan futbolcular dünya vatandaşı olmak zorundadır. O zaman, futboldaki gelişmelerden kendi payına düşeni alabilir. Bu tabi ki sadece beklemekle olmaz. Bu, değişime ayak uyduracak ve onu yakalayabilecek irade ve bilgiye sahip olması ile gerçekleşir.

En önemlisi, futbolcuların ne olduğunun ve kimlere hitap ettiği ile ondan beklentilerin ne kadar büyük olduğunun farkında olma zorunluluğudur.
Büyük bir camiada, bir grubun parçası olduğunu ve ‘kurumsal’ anlayış içindeki görevlerinin bilinci ile yeteneklerini sahaya sunması, onun istikrarı yakalamasına ve başarısının ve aynı zamanda takımının başarısının sürdürebilir kılar.

Futbolcularda en büyük eksik olarak gözüken eğitimindir. Eğitim onlara katkısı; futbolcuların öz güveninin gelişimi ve yorumlayabilme cesaretine sahip olma üzerine kurgulanmasını sağlamasıdır. Buradaki esas; elindeki unsurları geliştirebilecek bilgiyi kullanma becerisine sahip olmaları ve onun sorgulayıcı cesarete sahip olunmasıdır.

Bu süreçteki incelemenin en sıkıntılı süreci, futbolcunun içinde bulunduğu toplumsal yapının etkisi ve üzerindeki baskıdır. Bizdeki gelişim sürecinde, baskıcı ve feodal kültürel davranış şekilleri futbolcuda birtakım engeller oluşturmaktadır. Özellikle, alt gelir grubuna ait çıkış yolu olarak görülen futboldaki en belirgin davranış şekli otoriteye itaattir. Doğduğundan itibaren baskı ve kendini aşamama kodları mesleki sürece etki etmektedir.

Eğitim bireyi bilgi ile özgür kılar. Bu amaç etrafında kişilik gelişimdeki aksaksız süreç, bireyin öz güven duygusunun üst seviyeye çıkmasını sağlar. Yeteneklerin ortaya çıkaracak bu özgürlük bilinci, tutarlı davranış şekilleri ile gelişim için vaz geçilemez gerçektir.

Bilgiyi arama ve edinme becerisi, yapılan sporun ve oynanan oyunun amaçlarının algılanmasına neden olur.

‘Entelektüel’ yapının kökeni ‘bilgi’ ile doğrudan ilişkilidir.

Bilgiye ulaşmak ve bununla ilgili kaygı yaşamak, gelişimdeki belirleyici unsurdur. Çünkü mesleki unsurların detaylarını bilmeden başarıyı etkin kılmak mümkün olamamaktadır.

‘Küresel’ oyun olan futbolu anlamak ve onu farklılaştırmak için dünyayı anlamakla işe başlamak gerekir. Her futbolcu bu dünyanın bir insanıdır. Dünyada ne olup bittiğini ve yanlış ile doğrunun ne olduğunu bilip yorum yapmak zorundadır. Daha sonra kendi yaptığı işin iç dinamiklerini ve sosyal boyutunu bilerek buradaki sorumluluklarını yerine getirmelidir.

Saygınlık ile tepki her an oluşması mümkün olan davranışlar olarak futbolcuya teyit edilmektedir. Bu aynı zamanda, oyuncunun referansı olarak ömür boyu ona takılan bir apolet olacaktır.

Bu yazıya yorum yapan ilk siz olun