Hızlı Arama Yapın
Magazin

2016 Rio Olimpiyatlarını Gümüş Madalyalı Sporcusu Dopingli Çıktı

personMehmet Güney access_time1 gün önce

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda gümüş kazanan Eunice Kirwa dopingli çıktı! 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda kadınlar maratonda gümüş madalya kazanan Ba ...

Magazin

Caster Semenya 3 bin metre kategorisinde yarışacak

personadmin izmir access_time1 gün önce

Caster Semenya’nın koşacağı kategori belli oldu. Güney Afrikalı dünya ve olimpiyat şampiyonu atlet Caster Semenya, gelecek ay Prefontaine Classic̵ ...

Magazin

Squash turnuvasında dereceye giren sporculara hediye vibratör

personadministanbul access_time2 gün önce

İspanya’da düzenlenen bir squash turnuvasında dereceye giren kadın sporculara vibratör, ağda kiti ve elektronik ayak törpüsü hediye edildi.  Cin ...

Futbolcunun kültür kodları

Her ülkenin kendi toplumun yapısına ve kültürüne uygun geçerli bir yaşam şekli vardır. Zaten bu farklılıklar aynı zamanda dünyanın en önemli zenginliğidir.

Yaşam içindeki bu ‘kültür farklılığı futbola “ekol” dediğimiz kendine ait olan, kültüre uygun oyun karakterini ortaya çıkarmaktadır.

Bunların hepsi; ‘küresel’ oyun olan, futbolun bütününü bozmadan ve bu farklılıkları sahaya yansıtma becerisi futbolcuların üzerindeki sorumluluklardır.

Futbolcunun antrenörden ayrı bir rol modeli olma özelliği antrenörlere göre daha büyük bir kesime hitap etmektedir.

Antrenörün eleştirel algılanması fazlasıyla ‘bilgi’ ile gerçekleşir, futbolcuya bakış ise duygusallık ve beklentilerin büyüklüğü ile oluşan ve çok fazla bilgiye gerek duyulmayan bir bakış açısı ile algılanır.

Takım taraftarlarının yaşamı içindeki mutluluktan aldıkları payın büyüklüğü, taraftarın tutkusuyla beraber, futbolcunun ayakların bağlıdır. İyi oynamak, gol atmak, gol yedirmemek, galip gelmek, şampiyon olmak bunların uygulayıcısı olan futbolcuların sorumlulukları ve misyonları başarıyla beraber çok büyüktür.

Tabi ki futbolcuların bu yükü, yani sorumluluk ve misyonu taşıyacak yapıda olması gerekir.

Tüm bunların geldiği nokta; futbolcunun mesleki uygulamalarının kalıcılığı ve bunun uzun süreli olmasını sağlayacağı iç donanımlarının zenginliği ile bunu kullana bilme becerisidir.

‘Küresel’ oyun olan futbolun ana figürlerinden biri olan futbolcular dünya vatandaşı olmak zorundadır. O zaman, futboldaki gelişmelerden kendi payına düşeni alabilir. Bu tabi ki sadece beklemekle olmaz. Bu, değişime ayak uyduracak ve onu yakalayabilecek irade ve bilgiye sahip olması ile gerçekleşir.

En önemlisi, futbolcuların ne olduğunun ve kimlere hitap ettiği ile ondan beklentilerin ne kadar büyük olduğunun farkında olma zorunluluğudur.
Büyük bir camiada, bir grubun parçası olduğunu ve ‘kurumsal’ anlayış içindeki görevlerinin bilinci ile yeteneklerini sahaya sunması, onun istikrarı yakalamasına ve başarısının ve aynı zamanda takımının başarısının sürdürebilir kılar.

Futbolcularda en büyük eksik olarak gözüken eğitimindir. Eğitim onlara katkısı; futbolcuların öz güveninin gelişimi ve yorumlayabilme cesaretine sahip olma üzerine kurgulanmasını sağlamasıdır. Buradaki esas; elindeki unsurları geliştirebilecek bilgiyi kullanma becerisine sahip olmaları ve onun sorgulayıcı cesarete sahip olunmasıdır.

Bu süreçteki incelemenin en sıkıntılı süreci, futbolcunun içinde bulunduğu toplumsal yapının etkisi ve üzerindeki baskıdır. Bizdeki gelişim sürecinde, baskıcı ve feodal kültürel davranış şekilleri futbolcuda birtakım engeller oluşturmaktadır. Özellikle, alt gelir grubuna ait çıkış yolu olarak görülen futboldaki en belirgin davranış şekli otoriteye itaattir. Doğduğundan itibaren baskı ve kendini aşamama kodları mesleki sürece etki etmektedir.

Eğitim bireyi bilgi ile özgür kılar. Bu amaç etrafında kişilik gelişimdeki aksaksız süreç, bireyin öz güven duygusunun üst seviyeye çıkmasını sağlar. Yeteneklerin ortaya çıkaracak bu özgürlük bilinci, tutarlı davranış şekilleri ile gelişim için vaz geçilemez gerçektir.

Bilgiyi arama ve edinme becerisi, yapılan sporun ve oynanan oyunun amaçlarının algılanmasına neden olur.

‘Entelektüel’ yapının kökeni ‘bilgi’ ile doğrudan ilişkilidir.

Bilgiye ulaşmak ve bununla ilgili kaygı yaşamak, gelişimdeki belirleyici unsurdur. Çünkü mesleki unsurların detaylarını bilmeden başarıyı etkin kılmak mümkün olamamaktadır.

‘Küresel’ oyun olan futbolu anlamak ve onu farklılaştırmak için dünyayı anlamakla işe başlamak gerekir. Her futbolcu bu dünyanın bir insanıdır. Dünyada ne olup bittiğini ve yanlış ile doğrunun ne olduğunu bilip yorum yapmak zorundadır. Daha sonra kendi yaptığı işin iç dinamiklerini ve sosyal boyutunu bilerek buradaki sorumluluklarını yerine getirmelidir.

Saygınlık ile tepki her an oluşması mümkün olan davranışlar olarak futbolcuya teyit edilmektedir. Bu aynı zamanda, oyuncunun referansı olarak ömür boyu ona takılan bir apolet olacaktır.

Bu yazıya yorum yapan ilk siz olun