Hızlı Arama Yapın
Gündem

Tutya Yılmaz sporu bıraktı

personadministanbul access_time7 gün önce

Türk spor tarihine adını yazdırmış isimlerden biri olan cimnastikçi Tutya Yılmaz, 20 yaşında kariyerini sona erdirdiğini açıkladı. Türkkiye cimnastiği ...

Arşiv

UBS Yarışı’nın birincisi Arkas-M.A.T. Sailing Team

personadmin antalya access_time2 ay önce

Rüzgar açısından dünyada yelken ve yat yarışı yapılabilecek en iyi parkurlardan biri olan Çeşme’de düzenlenen Arkas Aegean Regatta’da ilk gün, UBS Çeş ...

Arşiv

Amerika Açık’ta favori olanlar tur atladı

personadminizmir access_time2 ay önce

Tek erkeklerde Novak Djokovic, Roger Federer, Daniil Medvedev; tek kadınlarda Ashleight Barty, Serena Williams ve Elina Svetolina tur atlayan isimler ...

Mehmet Güney
Gsgm İmparatorluğunun Çöküşü I ve II Kitaplarının Yazarı / Araştırmacı Gazeteci

İstanbul’un iki adayından spor üzerine vaatler!

Biliyorsunuz; yarın İstanbul’da yapılacak olan seçim, sadece İstanbul’da yaşayanlar için değil, aynı zamanda Türkiye için önem arz etmekte.

Ben her iki adayın; Sn. İmamoğlu ve Sn. Yıldırım’ın spor vaatleri ve bilgileri üzerine küçük bir karşılaştırma yaparak edindiğim fikri yazacağım.

Önce Sn. İmamoğlu’nun spor üzerine vaatlerine kısaca değineyim.

İyi organize edilmiş bir ortam yoktu ancak, kalabalık ve hatırı sayılacak bir gazeteci ve sporcu kitlesine hitap edebilme şansı bulabildi…

Konuşmasının ortasındaki, ” yürü be İstanbul “ sloganı dinleyiciler tarafından gayet hoş karşılandı.

Modül bir uygulama ile hayata geçirecekleri yaya uygulaması, 

Spordaki bilgisini, ilkokul dönemindeki hentbol hocasını anarak, anlatarak taçlandırmayı başardı!

Antrenörlerin önemine vurgu yaparak; zeki ve çevik, ahlâklı bir neslin yetişmesine katkı sunacaklarını ifade etti.

Yeni havuzların, atletizm pistlerinin, kapalı spor salonları ve gençlik merkezlerinin yapılacağını, indirimli veya ücretsiz olarak herkesin, gün ve saat kısıtlaması olmadan yararlanacağını söyledi.

Uzun vadeli hedefte spor tesisi olmayan mahalle bırakmayacaklarını da sözlerine ekleyen İmamoğlu, spor salonu olmayan okulların da spor tesislerinden faydalanmalarının sağlanacağını vurgulayarak, temel spor branşlarından olan atletizme çok önem vereceklerini kaydetti!

Tesisleşme ve amatör spor kulüplerini destekleme!

İstanbul’u olimpiyat şehri yapma!

E-Sporun önemine vurgu yapılarak; sağlıklı ortamlarda bir araya gelinebilecek, her türlü ekipmanın bulunacağı e-spor merkezlerinin hayata geçirilmesi ve e-spor liginin kurulması! 

***

Sn. Yıldırım’ın spor üzerine vaatlerine de kısaca değinip, değerlendirmemi yapmış olayım.

Sn. Yıldırım kendisine has babacan ve sempatik tavrı ile vaatlerine başladı.

İstanbul’da 900’ün üzerinde amatör spor kulübü olduğunu, bu kulüplerin büyükşehir ve ilçe belediyelerinden destek aldığını ancak bunu yeterli görmediklerini söyleyerek, İstanbul’da ki amatör spor kulüpleri belediyeden yılda sadece 10 bin lira destek almaktaydı, ” para değil, malzeme ve diğer destekler” pazar günü yapılacak seçimde, nasip olur belediye başkanı olursam, her amatör spor kulübümüze 100 bin lira tutarında destek vereceğinin sözünü verdi.

Daha sonra, İstanbul’da kaç lisanslı amatör sporcu olduğunu sorarak, 200 bin lisanslı sporcu sayısını 2 milyona yükseltmek için çalışacaklarını, 20 den fazla spor branşında lisanslı amatör sporcuların olduğunu söyledi.

Çok daha iyi bir organizasyon eşliğinde, zaten bilenen sorunların listesi ve kısa çözümlerle daha can alıcı konulara değinebilirdi Sn. Yıldırım ama kısa zaman diliminde maalesef buna fırsat olmadı!

***

Yakın tarihte referandum oylaması öncesinde, İstanbul’da yapılan seçim çalışmasını bu seçim öncesi görememek açıkçası şaşırtıcıydı…

Çünkü; o yıl düzenlenen etkinlikte yanlış hatırlamıyorsam, davetliler için hazırlanan 350 masa ve 4 bin den fazla bir davetli grubu vardı. 

Sn. Göksel Gümüşdağ ile birlikte Sn. Serhat Karadağ İstanbul’daki sporcu kitlesini adeta arkasından sürüklemiş, spor camiasında müthiş bir sinerji ortaya çıkarmışlardı.

***

Task. Başkanı Sn. Ali Düşmez ve Spor Hizmetleri Genel Müdürümüz Sn. Baykan’dan,  İstanbul’da düzenlenen bu organizasyon da çok daha iyi bir performans beklerdim!

En azında Sn. Yıldırım’ı kısa bir brifing ile hazırlayabilir, bu çalışmayı son güne bırakmayabilirler “di” ancak maalesef bu kadar oldu!

Katılımcı sayısının geçmiş yıla oranla az olması, kapanışın 2 forma hediye ile yapılmasının, “dokundu, geçti” havası doğurması..!

***

Kısacası devletin sportif anlamda tüm imkânlarını elinde bulunduran Düşmez ve Baykan’ın Sn. Yıldırım’a eşi benzeri görülmemiş bir destek vermesini beklerdim.

Bu buluşma ve sesleniş yüzeysel olmamalıydı. Yani durumu kurtaran Sn. Yıldırım ve Sn. Bakan Kasapoğlu’nun sempatik tavırları oldu diyebilirim.

***

Bana göre Chp ve Ak Parti’nin spor danışmanları varlık gösteremediler!

Antrenörler gününde, antrenörlere destek vermekten bahseden oldu mu?

Ben duyamadım!

Sadece kuru bir kutlama!

***

Neredeyse her ay bir bisiklet sporcumuzu trafik kazalarına kurban verdiğimiz bir dönemde, bisiklet kullananlar için yapılacak uzun ve güvenli yollardan bahsedilmedi mesela…

Her semtte rastlayabileceğimiz küçük spor salonlarına ve antrenörlerine verilebilecek destekleri duymak bir yana, Sn. İmamoğlu  iyi niyetiyle, ” her semte spor tesisleri yapmaya kadar ” getirdi konuyu!

Yani siz spor tesisi yapın benim semtime, ben salonumu kapatıp gideyim!

Uzatmayacağım…

Hakikaten durumu kurtaran adaylarımızın sempatisi oldu.

Yoksa spor meselesi o kadar basit değil..!

Yine liyakat, hep liyakat!

Liyakat!

Kolay yazılıp söylenir, zor sahip olunur.

Her iki adayımıza da başarılar.

Bu yazıya yorum yapan ilk siz olun