Hızlı Arama Yapın
Arşiv

2026 Kış Olimpiyatları İtalya’nın Milano ve Cortina kentlerinde Yapılacak!

personadministanbul access_time11 saat önce

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 2026 Kış Olimpiyatları’nın İtalya’nın Milano-Cortina adaylığına verildiğini açıkladı Uluslararası Olimp ...

Arşiv

İpek Soylu, Portekiz’de şampiyonluk elde etti

personMehmet Güney access_time2 gün önce

Milli tenisçi İpek Soylu, Portekiz’de düzenlenen 25 bin dolar ödüllü turnuvada Katherine Sebov’u 6-7, 7-6 ve 6-3’lük setlerle yenere ...

Arşiv

Şenay Günay ile Röportaj

personMehmet Güney access_time6 gün önce

Sorulara geçmeden önce kendinizden kısaca bahsetmenizi rica ediyorum. Röportaj öncesi sizi tanımış olalım! Ben 18 Haziran 1974 tarihinde Bulgaristan g ...

Olimpiyatlara 432 gün kala Türkiye

2020 Tokyo Olimpiyatlarına yaklaşık 432 gün kaldı.

Bir taraftan şampiyonalar, bir taraftan kota müsabakaları devam ediyor.

Türkiye ilk kez katıldığı 1924 Paris Olimpiyatlarından bugüne, 1.078 sporcu ile 20 Olimpiyata katılarak 39’u altın madalya olmak üzere, toplamda 91 madalya kazandılar. Madalyaların 5 tanesini kadın sporcularımız kazanırken, 86 tanesini erkek sporcularımız kazanmıştır.

Türk Milli takımları katıldığı tüm olimpiyatlarda sadece 6 branşta madalya kazanmıştır. Kazanılan madalyaların 63 tanesini güreşçilerimiz alırken, 11 tanesini Halter, 7 tanesini Taekwondo, 5 tanesini Boks, 3 tanesini Atletizm, 2 tanesini de judocularımız kazanmışlardır.

2020 Tokyo Olimpiyatlarına 1 yıldan biraz fazla zaman kaldı.Uluslararası madalya tahmincileri Türkiye için 2 Altın, 1 Gümüş, 5 Bronz madalya öngörmektedir. Yani Türkiye’nin en iyi şartlarda alabileceği madalya sayısı bu tahminlere göre 8 madalyadır.

Ancak; Federasyonlarımızın ve sporcularımızı yakından takip edemediğim için tahminim Türkiye’nin madalya kazanabilecekleri branşlar şunlardır.

1) Güreş
2) Halter
3) Taekwondo
4) Boks
5) Judo
6) Karate
7) Atletizm
8) Okçuluk
9) Atıcılık

İyi ve yerinde bir hazırlıkla bu branşlarımızdan madalya alma ihtimalimiz çok yüksektir. Madalya sayımızın artması içinde mutlaka bazı stratejik çalışmaların yapılması gerekir.İlk yapılacak çalışmalarda;

1) Sporcu sağlıkları ne durumdadır?
2) Sporcu Antrenman ve performans durumları hangi seviyededir?
3) Sporculara antrenman ve performans desteği sağlanabiliyor mu?
4) Sporcuların finans durumları, ihtiyaçları nelerdir?
5) Sporcuların gıda güvenliği ve beslenme programları hangi kriterlere göre nasıl programlanmıştır?
6) Sporcularımızın olası rakiplerini kim takip ediyor, onlara karşı nasıl bir strateji geliştiriliyor?
7) Sporcularımızın saha takibi nasıl ve kimler tarafından yapılıyor?
8) Federasyon bütçeleri ve harcama kalemleri hedef programa göre yapılabiliyor mu?
9) Sporcularımız yurt içi yurt dışı nerede Milli takım kamp çalışmaları yapıyor?
10) Antrenman ve kamp çalışmalarında Tokyo’nun rakımı, jetlag konusu, “saat farklılığı”, hatta hava durumu göz önüne alınıyor mu? V.s soruları çoğaltmak mümkün ancak aciliyet arz eden konular 10 madde olarak sıralanmıştır.

Eğer 2020 Tokyo Olimpiyatları için iyi bir hazırlık dönemi geçirilir ise, kazanacağımız madalya sayısı 10- 12 civarında olabilir. Eğer gerektiği gibi çalışma yapılmaz ise, alacağımız madalya sayısı benim tahminime göre 5-7 arasında değişecektir.

Daha iyisi, önce istemekle başlar!

Bu yazıya yorum yapan ilk siz olun